"Za życiem"
Wsparcie kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem"
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz.U. z 2016 roku poz. 1860)
Rządowy program ma na celu wsparcie kobiet w ciąży i rodzin w zakresie dostępu do:
- świadczeń z opieki zdrowotnej
- instrumentów polityki na rzecz rodziny
- poradnictwo w zakresie rozwiązań wspierąjących rodzinę
- jednorazowe świadczenie z tytułu urodzenia dziecka, u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
Warunki uzyskania prawa do jednorazowego świadczenia z tytułu urodzenia się żywego dziecka u którego zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
Szczegółowe informacje w sprawach jednorazowego świadczenia udzielane są w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej - Dział Świadczeń Rodzinnych w Trzebini, ul. Kościuszki 50 (Trzebiński Inkubator Przedsiębiorczości), tel. 0326110829
Wypełnione wnioski wraz z kompletem wymaganych dokumentów należy składać w siedzibie Ośrodka Pomocy Społecznej - Dział Świadczeń Rodzinnych w Trzebini, ul. Kościuszki 50 (Trzebiński Inkubator Przedsiębiorczości - parter, przy wejściu głównym)
Jednorazowe świadczenie przysługuje:
- matce lub ojcu dziecka, opiekunowi prawnemu albo opiekunowi faktycznemu dziecka bez względu na dochód
- jeżeli kobieta pozostawała pod opieka medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży do porodu.
Pozostawanie pod opieka medyczną potwierdza się zaświadczeniem lekarskim lub zaświadczeniem wystawionym przez położną. - jeżeli u dziecka zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu Fakt ten potwierdza się zaświadczeniem lekarza ubezpieczenia zdrowotnego posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu
O prawo do jednorazowego świadczenia można ubiegać się w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka
Wysokość jednorazowego świadczenia - 4 000 zł jednorazowo
Świadczenie "Za życiem" jest finansowane w całości ze środków z Budżetu Państwa.
Jednorazowe świadczenie nie przysługuje:
- dziecko zostało umieszczone w pieczy zastępczej albo w domu pomocy społecznej zapewniającym nieodpłatnie pełne utrzymanie (art. 10 ust. 13 ustawy w związku z art. 7 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych);
- jeżeli na dziecko przysługuje jednorazowe świadczenie lub świadczenie o charakterze podobnym do jednorazowego świadczenia za granicą, chyba że przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego lub dwustronne umowy o zabezpieczeniu społecznym stanowią inaczej (art. 10 ust. 13 ustawy w związku z art. 7 pkt 6 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych).
Do wniosku o przyznanie jednorazowego świadczenia należy dołączyć:
- Dokument potwierdzający tożsamość osoby ubiegającej się o jednorazowe świadczenie (do wglądu)
- Zaświadczenie lekarskie o pozostawaniu pod opieką medyczną od 10 tyg. ciąży /druk ministerialny Dz.U 2010 nr 183, poz.1234)/ .
W przypadku kobiet korzystających z opieki medycznej poza granicami kraju konieczne jest dostarczenie zaświadczenia wystawionego przez polskiego lekarza na podstawie przedstawionej dokumentacji zagranicznej. - Zaświadczenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł w dziedzinie położnictwa i ginekologii, perinatologii lub neonatologii potwierdzające ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu.
- Kopia dokumentu poświadczającego objęcie dziecka opieką prawną lub opieką faktyczną (oryginał do wglądu)
Wzór wniosku i załączników do wniosku: